Ważne: Strona www.projektyue.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.
drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

 

 

Rozbudowa zeroemisyjnej floty autobusowej w celu obsługi systemu Komunikacji Miejskiej w Krakowie

 


 

Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Zielony transport publiczny (Faza I)”.

Głównym celem projektu było zwiększenie udziału przyjaznego środowisku transportu publicznego w obsłudze mieszkańców Krakowa poprzez zakup zeroemisyjnych autobusów, co wpłynie na rozwój transportu miejskiego, poprawi jakość życia
w mieście, a w konsekwencji zwiększy atrakcyjność gospodarczą regionu.

Wartość wydatków kwalifikowanych projektu: 56 710 000,00 PLN
 
Wartość przyznanego dofinansowania: 41 700 000, 00 PLN

Przedmiotem projektu był zakup 20 autobusów elektrycznych zeroemisyjnych, w tym 13 szt. autobusów klasy MAXI o długości 12m i 7 szt. autobusów klasy MEGA o długości 18m, wraz z zakupem ładowarek wyposażonych w złącza plug-in o mocy dostosowanej do potrzeb ładowania baterii zastosowanych w autobusie.
Nowe autobusy są niskopodłogowe i klimatyzowane. Wyposażone zostały w platformę umożliwiającą wsiadanie i wysiadanie osobom poruszającym się na wózkach, a z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących w pojazdach został zamontowany system głosowego zapowiadania przystanków. W środku znajdują się także porty USB do ładowania smartfonów. Warto podkreślić, że eksploatacja pojazdów z napędem elektrycznym przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, tlenków azotu oraz pyłów PM10.

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków
powered by: CMS Edito realizacja: Ideo