Ważne: Strona www.projektyue.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.
drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Od 13 grudnia 2016 roku krakowianie podróżują 12 nowymi autobusami hybrydowymi, które kupiło MPK SA w Krakowie. Autobusy kursują m.in. na liniach 139, 172, 174 i 501. Nowe autobusy  wyprodukowała firma Solaris Bus & Coach SA.

Największą zaletą zamówionych przez MPK SA autobusów jest napęd hybrydowy  składający się z silników elektrycznych i niewielkiego silnika spalinowego  spełniającego najwyższe europejskie normy ochrony środowiska Euro 6.

- Pojazdy są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także zapewnią komfortowy i bezpieczny przejazd pasażerom. Są wyposażone w klimatyzację, monitoring, automaty biletowe i nowoczesny system informacji pasażerskiej, złożony z głosowego zapowiadania przystanków i tablic elektronicznych wyświetlających trasę przejazdu – wylicza Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.

 

Przypomnijmy, że przedstawiciele krakowskiego przewoźnika i firmy Solaris Bus & Coach SA podpisali umowę na dostawę do Krakowa 12 niskopodłogowych autobusów hybrydowych o długości 18 metrów 27 kwietnia 2016 roku.

 

Wartość tego kontraktu to 25.200.008 zł netto. Oferta firmy z Bolechowa była jedyną, jaka wpłynęła do MPK SA w przetargu, który został ogłoszony w grudniu 2015 roku.

 

 


Warto podkreślić, że autobusy hybrydowe marki Solaris były  pierwszymi serynie produkowanymi pojazdami tego typu w Europie. Pierwszy model pojazdu z takim napędem firma z Bolechowa zaprezentowała już w 2006 roku.

Zakup autobusów hybrydowych jest w ponad 80 proc. dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Oprócz autobusów hybrydowych MPK SA w ramach tego projektu kupiło 60 autobusów 12-metrowych, 20 autobusów elektrycznych wraz z systemem ładowania oraz 15 autobusów typu midi o długości ok. 8,5 m.

 

 

Dzięki tym zakupom do Krakowa trafi 107 nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska autobusów. W ciągu dwóch lat 2016 i 2017 roku MPK SA zamówi prawie 200 nowych pojazdów. Te największe w historii krakowskiego przewoźnika zakupy są elementem działań, których celem jest poprawa jakości powierza w aglomeracji krakowskiej.

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków
powered by: CMS Edito realizacja: Ideo