Od prezentacji efektów wykorzystania unijnych środków przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie rozpoczęła się w czwartek, 26 maja 2011 roku dwudniowa, międzynarodowa konferencja, której tematem był projekt „Zintegrowany transport publiczny w aglomeracji krakowskiej- etap II” - jako narzędzie pobudzenia lokalnej gospodarki i przykład efektywnego wykorzystania środków unijnych. Dzięki temu właśnie projektowi współfinansowanemu ze środków unijnych w Krakowie powstała nowa linia tramwajowa, zmodernizowano jezdnię i torowisko w ul. Długiej w samym centrum miasta oraz podpisano umowę na dostarczenie 24 nowoczesnych tramwajów. Realizacja tych zadań już poprawiła komfort jazdy setkom tysięcy pasażerów i kierowców.
O swoich doświadczeniach z realizacją unijnych projektów mówili przedstawicie innych miast Polski oraz kilku europejskich stolic, m.in. wicemer Sofii. Dodatkowo w konferencji wzięli udział przedstawicie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Ministerstwa Infrastruktury, a także przedstawiciele Centrum Unijnych Projektów Transportowych, którzy zwracali uwagę m.in. na problemy z pozyskiwaniem unijnych środków.
- Organizując to spotkanie kierowała nami nie tylko chęć podzielenia się własnymi doświadczenia, ale także wysłuchania tego, w jaki sposób wykorzystuje się środki unijne w celu rozwoju zrównoważonego transportu publicznego w innych miastach Polski i Europy – wyjaśniał Zbigniew Palenica, wiceprezes MPK SA i wiceprezydent UITP.
Podczas tej konferencji była także możliwość podzielenia się spostrzeżeniami beneficjentów projektów unijnych w zakresie wykorzystania dostępnych narzędzi pomocnych w procesie przygotowywania wniosków aplikacyjnych o unijne środki, takich jak inicjatywa Jaspers czy Project Pipeline.
Usłuszeliśmy się także jakie problemy spotykają beneficjentów nie tylko podczas realizacji inwestycji infrastrukturalnych, ale także podczas załatwiania formalności związanych z przygotowaniem inwestycji dofinansowywanych ze środków unijnych.