Ważne: Strona www.projektyue.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.
drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

 


 

 

W środę, 27 kwietnia 2016 roku przedstawiciele krakowskiego przewoźnika i firmy Solaris Bus&Coach SA podpisali umowę na dostawę do Krakowa 12 niskopodłogowych autobusów hybrydowych o długości 18 metrów. Wartość tego kontraktu to 25.200.008 zł netto. Oferta firmy z Bolechowa była jedyną, jaka wpłynęła do MPK SA w przetargu, który został ogłoszony w grudniu 2015 roku.

 

Warto podkreślić, że autobusy hybrydowe marki Solaris były  pierwszymi serynie produkowanymi pojazdami tego typu w Europie. Po raz pierwszy zostały zaprezentowane w 2006 roku.

Największą zaletą zamówionych przez MPK SA autobusów jest napęd hybrydowy  łączący silnik elektryczny i spalinowy spełniający najwyższe europejskie normy ochrony środowiska Euro 6. Pojazdy będą nie tylko przyjazne dla środowisk, ale także zapewnią komfortowy i bezpieczny przejazd pasażerom. Będą wyposażone w klimatyzację, monitoring, automaty biletowe i nowoczesny system informacji pasażerskiej.

Zgodnie podpisaną umową producent będzie miał 7 miesięcy na dostarczenie autobusów, co oznacza, że hybrydy pojawią się w Krakowie jeszcze przed końcem roku.

Warto przypomnieć, że krakowski przewoźnik podpisał już umowę na dofinansowanie projektu zakupu 107 autobusów, w tym 12 autobusów hybrydowych. Zawarcie tej umowy gwarantuje, że MPK SA w Krakowie otrzyma z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 ponad 115,7 mln zł, co stanowi 85 proc. kwalifikowanych kosztów zakupu 107 nowych, przyjaznych dla środowiska autobusów i 12 nowoczesnych automatów biletowych.

Oprócz autobusów hybrydowych MPK SA w ramach tego projektu kupuje 60 autobusów 12-metrowych, 20 autobusów elektrycznych wraz z systemem ładowania oraz 15 autobusów typu midi o długości ok. 8,5 m.

 

 

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków
powered by: CMS Edito realizacja: Ideo